23-03-2017

Aldesa jednym z wykonawców kompleksu produkcyjnego firmy Jaguar Land Rover w Nitrze na Słowacji.

Budowany w Nitrze zakład produkcyjny firmy Jaguar Land Rover będzie miał powierzchnię ponad 300 000 m 2 . W jego skład wejdą m.in. hala produkcyjna i montażowa, nadwoziownia, lakiernia, ośrodek testów kinetycznych i analiz, budynki biurowe, a także centrum energetyczne.

Właśnie za budowę centrum energetycznego odpowiedzialny jest słowacki oddział Aldesa Construcciones Polska. Ta część kompleksu zarządzać będzie zasilaniem elektrycznym i dostawami energii dla całej fabryki. Docelowa powierzchnia centrum energetycznego to 8 500 m2, w jego skład wejdą trzy budynki.

Firma Jaguar Land Rover należy do liderów przemysłu motoryzacyjnego, szczególnie w zakresie rozwoju i wykorzystania w procesie produkcyjnym zaawansowanych technologii metali lekkich. Nowa fabryka na Słowacji w momencie uruchomienie stanie się jednym z największych i najbardziej innowacyjnych zakładów produkcyjnych w Europie.  Powstawać w niej będą najnowsze modele, w tym Jaguar XE, Jaguar F-PACE, Range Rover Evoque Convertible i Land Rover Discovery Sport. Wszystkie bazują na aluminiowych szkieletach, co zapewnia niską wagę pojazdu.

Docelowo zakład będzie miał zdolność produkcyjną na poziomie 150 000 pojazdów rocznie, pierwsze samochody zjadą z linii montażowych pod koniec roku 2018.

Kompleks fabryczny Jaguar Land Rover zaprojektowany został z dbałością o minimializację wpływu na środowisko naturalne. Dlatego technologie, które Aldesa wykorzysta w procesie budowy i wyposażania centrum energetycznego spełniają najsurowsze normy europejskie dla przemysłu, w zakresie zrównoważonego i wydajnego funkcjonowania. Użyte zostaną m.in rozwiązania służące ograniczeniu zużycia wody i maksymalizacji jej recyklingu, czy też technologie cieplnego odzysku energii.

Generalne wykonawstwo tak ważnej i zaawansowanej technologicznie części nowej fabryki firmy Jaguar Land Rover stanowi dla Aldesa Group, w tym Aldesa Polska dowód uznania naszego doświadczenia i know-how. Kontrakt jest również szansą wzmocnienia marki w branży Automotive oraz rozszerzenia działalności w Europie Środkowej.

Wartość kontraktu wynosi 36 500 000 EUR. Planowany termin zakończenia projektu, to grudzień 2017 roku.