Aldesa podpisała umowę na budowę linii tramwajowej w Bratysławie za ponad 74 miliony euro

Aldesa - Aldesa podpisała umowę na budowę linii tramwajowej w Bratysławie  za ponad 74 miliony euro

Aldesa podpisała umowę na budowę linii tramwaju o długości 3,9 km w Bratysławie. Wartość kontraktu to ponad 74 mln euro.

Kontrakt dotyczy budowy drugiej części tramwaju w Bratysławie – Petržalka na odcinku ul. Bosakova – Janíkov dvor. Zleceniodawcą budowy jest Miasto Bratysława (Hlavné mesto SR Bratislava). Kontrakt obejmie budowę 3,9 km linii tramwajowej, 7 przystanków tramwajowych, kompletną przebudowę dróg i ich skrzyżowań wzdłuż linii, dwa nowe mosty tramwajowe, ścieżkę rowerową i chodniki, a także wyburzenie i usunięcie 280-metrowego niedokończonego tunelu drogi ekspresowej. Aldesa wykona linię tramwajową w konsorcjum z dwoma słowackimi firmami. Wartość umowy wynosi 74 585 993 94 € bez VAT.

Pierwszy etap realizacji linii tramwajowej do Petržalki miał miejsce w latach 2013-2015, kiedy to przebudowano ulice Starý most i Štúrová oraz wybudowano tor tramwajowy do ulicy Bosákovej. Przystanki będą miały łączną długość 65 metrów z dostępem bezbarierowym. Tor będzie miał dwa wiadukty tramwajowe. Odcinki między przystankami zostaną porośnięte zielenią. Nawierzchnia toru otwartego przy pętli zajezdni zostanie pokryta kruszonym żwirem. Przejścia będą obsługiwane przez sygnalizację świetlną, przy czym będzie też stosowana koncepcja preferencji transportu publicznego. Równolegle do toru tramwajowego zaprojektowano także ścieżkę rowerową o szerokości 4 m.

– Jesteśmy zadowoleni i dumni z naszego pierwszego kontraktu tramwajowego w stolicy Słowacji. Realizowaliśmy podobne projekty w aglomeracjach i dużych miastach w Polsce, mamy duże doświadczenie i przy tym projekcie dobrze je wykorzystamy – mówi Javier Lamas, dyrektor zarządzający. To nie tylko nowy tramwaj, ale także nowoczesne węzły drogowe i rowerowe dla mieszkańców Bratysławy.

Aldesa zrealizowała swoje pierwsze kontrakty na Słowacji w 2018 roku dla Jaguar Land Rover (centrum energetyczne i zbiornik paliwa dla nowych hal produkcyjnych) oraz Gestamp (budynek magazynowo-przemysłowy z trzema liniami produkcyjnymi konstrukcji samochodowych). Wraz z nagrodą linii tramwajowej w Bratysławie, Aldesa rozszerza swoje portfolio w kraju o sektor publiczny. Jako firma globalna Aldesa posiada bogate doświadczenie w realizacji projektów w Hiszpanii, Meksyku, Peru, Chile, na Węgrzech iw Polsce. W Polsce Aldesa odpowiada w szczególności za budowę tras tramwajowych w Poznaniu i Gdańsku oraz m.in. wdrożenie Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej dla PKP PLK na 133 stacjach i przystankach w całym kraju. Aldesa jest również generalnym wykonawcą sześciu odcinków dróg ekspresowych, w tym S19, S6 i S7 oraz referencją w zakresie energetyki wiatrowej, systemów informatycznych (ITS) oraz systemów bezpieczeństwa.