Aldesa podpisała z GDDKiA umowę na budowę odcinka drogi ekspresowej S19 Księżyno-Białystok Południe

Aldesa - Aldesa podpisała z GDDKiA umowę  na budowę odcinka drogi ekspresowej S19 Księżyno-Białystok Południe

GDDKiA oraz konsorcjum Aldesa Construcciones podpisały umowę na budowę odcinka drogi ekspresowej Księżyno-Białystok Południe. Wartość umowy to 456,14 mln PLN. Ten fragment S19 zostanie oddany do użytku w 2024 roku.

 

Umowa obejmuje budowę prawie 8-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej – dwóch jezdni z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku (przystosowanymi do ruchu ciężkiego) od węzła Księżyno do węzła Białystok Południe oraz odcinka drogi krajowej nr 65 od Grabówki – dwujezdniowego o długości 1,1 kilometra – do skrzyżowania z istniejącą drogą powiatową 1484B i dalej odcinka 12,6 km jednej jezdni po jednym pasie ruchu w każdą stronę aż do włączenia w istniejącą DK65 w pobliżu miejscowości Grabówka. Ponadto w ramach umowy wykonawca przygotuje rezerwę pod drugą jezdnię od skrzyżowania drogi DK65 z istniejącą drogą powiatową 1484B aż do skrzyżowania z istniejącą drogą krajową nr 19 (km 6+944). W ramach umowy wybudowane zostaną 24 obiekty inżynierskie, w tym 14 przejść dla zwierząt oraz powstanie węzeł komunikacyjny Białystok Południe. Kontrakt przewiduje uzyskanie ZRID w drugim kwartale 2022 roku, a prace budowlane powinny rozpocząć się w 2022 i zakończyć w 2024 roku. Oferta konsorcjum, którego liderem jest Aldesa Construcciones Polska (należy do niego również AC S.A.) była najkorzystniejsza. Wartość umowy to 456,14 mln złotych.

 

Trasa S19 jest kluczową dla rozwoju wschodniej Polski i wschodniej części Unii Europejskiej drogą ekspresową, która będzie miała łącznie 600 km. To jedna z najważniejszych dróg ekspresowych w Środkowej Europie, łącząca Bałtyk z Morzem Egejskim. Oddanie trasy na obszarze Polski planowane jest na rok 2025.

 

Aldesa jest obecnie generalnym wykonawcą dwóch odcinków drogi ekspresowej S19 Lublin – Rzeszów, tj. obwodnicy Kraśnika oraz odcinka Lublin – Niedrzwica Duża. W 2017 roku firma wybudowała odcinek Sokołów Małopolski – Stobierna. W tym roku firma podpisała umowę na realizację drogi ekspresowej S7 na odcinku Płońsk-Czosnów. Aldesa jest generalnym wykonawcą przebudowy ronda Rataje w Poznaniu oraz finalizuje przebudowę linii tramwajowej na gdańskie Stogi. Spółka jest także jedną z wiodących firm budowlanych w obszarze energetyki wiatrowej – buduje cztery farmy wiatrowe w Polsce, realizuje projekty infrastruktury drogowej, tramwajowej i kolejowej, systemów informacyjnych i bezpieczeństwa. Firma należy do hiszpańskiej Grupy Aldesa, która ma ponad 50-letnie doświadczenie w branży budowlanej, a w Polsce jest obecna od 2007.