Aldesa zakończyła prace nad ulepszeniem początkowego odcinka Systemu Huesna

Aldesa - Aldesa zakończyła prace nad ulepszeniem początkowego odcinka Systemu Huesna

Aldesa zakończyła budowę nowej infrastruktury hydraulicznej Systemu Huesna, będącej kamieniem milowym na drodze ku zwiększeniu wydajności energetycznej stacji uzdatniania wody pitnej (ETAP) należącej do Consorcio de Aguas del Huesna i położonej w prowincji Sewilla (Hiszpania).

Zasięg prac, których wartość szacuje się na 34,1 milionów euro, obejmuje wykonanie tunelu i rurociągów przeznaczonych do przesyłu wody ze zbiornika Huesna do stacji uzdatniania wody pitnej (ETAP) Las Chimeneas, w Villanueva del Río y Minas.

Nowa infrastruktura, umożliwiająca grawitacyjny przesył wody przy maksymalnej wartości natężenia przepływu wynoszącej 2,5 m3/s, składa się głównie z rury o średnicy 1400 mm zainstalowanej na dwóch odcinkach. Pierwszy z nich, o długości 6,3 km, przebiega wewnątrz tunelu wykonanego metodą austriacką i przy użyciu materiałów wybuchowych, w celu pokonania nierówności terenu. Na drugim odcinku, o długości ok. 3,2 km, rura umieszczona została w rowie, działając na zasadzie syfonu, gdzie jeden z końców łączy się z rurociągiem wychodzącym z tunelu, a drugi z zakładem uzdatniania wody. Uruchomienie nowej infrastruktury pozwoli zastąpić wcześniejszy system przesyłu wody przez pompowanie. Oznacza to dla stacji uzdatniania wody pitnej (ETAP) oszczędność energii rzędu 10 GW/h w skali roku oraz znaczne zmniejszenie rocznych emisji CO2 do atmosfery, bo ok. 89% w stosunku do obecnych 5925 ton. Innymi korzyściami płynącymi z tej inwestycji są lepsza jakość wody i większa niezawodność dostaw, z korzyścią dla 250 000 mieszkańców tego regionu.