Historia jednego ronda

Aldesa - Historia jednego ronda

„Historia jednego ronda” – tak nazwaliśmy spotkanie podsumowujące naszą czteroletnią pracę nad poznańskim projektem – przebudową i modernizacją ronda Rataje.

Historia Rataj sięga trzynastego wieku. Pierwsza wzmianka o tej okolicy pochodzi z 1253 roku. Wieś zostaje włączona do Poznania w 1925 roku. W latach 1950 i 1960 mają tutaj miejsce duże inwestycje infrastrukturalne, wybudowany zostaje most przez Wartę, a samo rondo powstaje już w 1955 roku. Wielkie osiedla tworzą nową dzielnicę mieszkalną Poznania. Wpisaliśmy się w nią w roku 2018, kiedy Poznań powierzył nam projekt usprawnienia komunikacji w tym rejonie. Zaczęliśmy od prac planistycznych, później było uzyskanie pozwolenia na budowę (ZRID), przebudowa dworca autobusowego Rataje, tak by zakończyć prace modernizacyjne całego ronda w kwietniu 2022 roku. W szczycie robót pracowało tutaj nawet do 200 osób na dobę, a większość kooperantów to były firmy lokalne.

Oddaliśmy do użytku nowoczesne i bezpieczne centrum komunikacyjne dzielnicy. Dzisiaj możemy podziwiać jego piękno – powstał funkcjonalny i zintegrowany węzeł komunikacyjny i nastąpiła poprawa komfortu podróży. Naszymi priorytetami były: transport publiczny, nowoczesne przystanki, większe bezpieczeństwo dla wszystkich – pieszych, rowerzystów, kierowców, więcej pasów dla ruchu kołowego.

Dziękujemy całemu Zespołowi, naszym współpracownikom i kooperantom oraz wszystkim jednostkom Miasta Poznania, które tak owocnie pomagały nam w tym zadaniu!