Aldesa Polska wybuduje zakład produkcyjny dla ORLEN S.A. w sektorze Oil&Gas za prawie 2 mld zł

Aldesa - Aldesa Polska wybuduje zakład produkcyjny dla ORLEN S.A. w sektorze Oil&Gas  za prawie 2 mld zł

Konsorcjum – Aldesa Construcciones Polska sp. z o.o. (Lider Konsorcjum) i China Civil Enginieering Construction Corporation (Partner Konsorcjum) w ramach realizacji Zakresu Technicznego nr 2 infrastruktury OSBL dla projektu Olefin III oraz infrastruktury zasadniczej zakładu produkcyjnego Orlen w Płocku w dniu 5 lipca 2023 r. podpisało z ORLEN S.A. umowę w formule EPC o łącznej wartości 1.974.941.876,42 PLN. Z ramienia Konsorcjum umowę podpisali odpowiednio: Ewa Mizerska – Dyrektor do Spraw Rozwoju Oli & Gas, oraz Zhao Longtao – pełnomocnik CCECC na Polskę.

Konsorcjum jest odpowiedzialne za realizację pakietu K-002, obejmującego budowę infrastruktury magazynowej składającej się z 18 zbiorników kulistych o łącznej pojemności 27.000 m3, 14 zbiorników pionowych o łącznej pojemności 50.000 m3, 2 zbiorników ciśnieniowych poziomych o pojemności 5.000 m3 oraz 1 zbiornika kriogenicznego o pojemności 16.000 m3 wraz z 60 km infrastruktury przesyłowej. Dodatkowo zostaną wykonane prace w branży budowlanej, sanitarnej oraz elektrycznej. Oddanie inwestycji do użytku jest planowane na styczeń 2027.

To nie pierwszy raz, kiedy Aldesa będzie realizowała projekt w sektorze Oil&Gas. Od kilku lat firma jest aktywnym uczestnikiem w tym sektorze. Aldesa zbudowała m. in. bazy zbiorników magazynowych na produkty naftowe III klasy, o łącznej pojemności 160 000 m3 wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Przy realizacji tych projektów została zastosowana innowacyjna metoda hydraulicznej podbudowy zbiorników, co pozwoliło na wykonanie projektu w krótszym czasie. Oprócz tego Aldesa wykonała pompownię w formule PC w ramach rozbudowy infrastruktury przesyłowej.

Aldesa, obecna w regionie i w Polsce od 2007 roku, to Generalny Wykonawca projektów w sektorze przemysłowym, energetycznym, kubaturowym, drogowym, kolejowym oraz w obszarach Inteligentnych Systemów Zarządzania (ITS) i sieci szerokopasmowych. Jako firma międzynarodowa, Aldesa działa m.in. w Hiszpanii, Słowacji, Meksyku, Peru, Chile i Kolumbii.